Skoro 300 hiljada zaposlenih u Srbiji ne ostvari pravo na odmor, ili nije u mogućnosti da iskoristi sve neradne dane koji mu po zakonu pripadaju. Zloupotrebe su najčešće u malim i srednjim preduzećima, i to u oblastima trgovine i građevinarstva, a radnici ne prijavljuju poslodavce, jer se plaše da će izgubiti posao.Odmor je za mnoge zaposlene luksuz jer ne mogu da ga plate, ali i zbog toga što im je pravo da ga koriste uskraćeno. Prema podacima sindikata, svaki treći zaposleni građanin Srbije, ne ostvari jedno od osnovnih prava-pravo da se odmori.
Skoro 300 hiljada zaposlenih u Srbiji ne ostvari pravo na odmor, ili nije u mogućnosti da iskoristi sve neradne dane koji mu po zakonu pripadaju.
Zloupotrebe su najčešće u malim i srednjim preduzećima, i to u oblastima trgovine i građevinarstva, a radnici ne prijavljuju poslodavce, jer se plaše da će izgubiti posao.
Odmor je za mnoge zaposlene luksuz jer ne mogu da ga plate, ali i zbog toga što im je pravo da ga koriste uskraćeno. Prema podacima sindikata, svaki treći zaposleni građanin Srbije, ne ostvari jedno od osnovnih prava-pravo da se odmori.
"Problem je ako po zakonu imaju regulisano 18 dana, on koristi 2 nedelje, problem je da oni koji rade na crno, nemaju uopšte pravo na bilo kakav godišnji odmor, problem je da ako pojedinac ima pravo na odmor, nema nadoknadu za korišćenje godišnjeg odmora. Ljudi su zastrašeni, uplašeni za svoja radna mesta i iz tog razloga ne prijavljuju takve poslodavce", kaže Ljubisav Orbović, predsednik Saveza samostalnog sindikata Srbije.
A takvi poslodavci, kaže Orbović, najčešće su vlasnici malih i srednjih preduzeća, gde nema sindikalnog organizovanja. Ne postoji ništa što treba menjati u zakonima,da se zaštite prava zaposlenih, dovoljno je samo poštovati postojeće, poručuju iz sindikata i pozivaju zaposlene da prijave poslodavce koji im uskraćuju pravo na odmor. U inspekciji za rad kažu da je minimalni odmor za zaposlenog u Srbiji 20 radnih dana i da su kontrole pojačane upravo u sezoni odmora.
"Prilikom nadzorne inspekcije najčešće uočavamo nepravilnosti u oblasti trgovine na veliko i malo, u oblasti trgovine prehrambenim proizvodima, i u neklim segmentima vezanim za gradjevinarstvo", kaže Dragoljub Peurača iz Inspekcije rada.
Čak i kada poslodavac izda rešenje za korišćenje godišnjeg odmora, inspekcije teško mogu da utvrde kada je i da li je zaposleni zaista i iskoristio odmor. Jedini način da se otkrije zloupotreba, objašnjavaju u inspektoratu, jeste da je radnik prijavi, ali većina to ne čini, jer se plaši da će ostati bez posla.
Inspektori su u toku prošle godine obavili više od 30 hiljada kontrola, čime su obuhvatili skoro pola miliona zaposlenih. a u tim nadzorima otkriveno je da rešenja o odmorima nisu izdala 54 poslodavca. Za te prekršaje predvidjene su kazne od 300 do 500 hiljada dinara, ali ih prema mišljenju sindikata, malo ko od nesavesnih poslodavaca zaista i plati.